follow us on twitter

East of Ireland Championships

YEAR WINNER & CLUB SCORE RUNNER UP & CLUB SCORE
1941 J.B. Carr, Sutton 301 K. Garvey, Co Louth 305
1942 K. Garvey, Co Louth 302 J. Burke, Lahinch 303
1943 J.B. Carr, Sutton 305 J. Burke, Lahinch 310
1944 J.W. Hulme, Warrenpoint 306 J.B. Carr, Sutton 314
1945 J.B. Carr, Sutton(after play-off) 302 J. Burke, Lahinch 302
1946 J.B. Carr, Sutton 316 J. Burke, Lahinch; M. Ferguson, Dundalk 317
1947 B.J. Scannell, Woodbrook (after play- off) 321 J.W. Hulme, Warrenpoint 321
1948 J.B. Carr, Sutton 296 J.P. Carroll, Sutton 301
1949 M. Ferguson, Dundalk (after play-off) 305 J.W. Hulme, Warrenpoint 305
1950 J.P. Carroll, Sutton 311 K. Garvey, Co Louth; M. Ferguson, Dundalk 313
1951 M. Power, Muskerry 297 M. Ferguson, Dundalk 307
1952 N.V. Drew, Bangor 306 J.C. Brown, Tramore; B.F. Smyth, Milltown 309
1953 J.P. Carroll, Sutton 303 B.J.  Scannell,  Woodbrook 304
1954 B.J. Scannell, Woodbrook 298 O.M. Lochrin, Co Louth; M. Power, Muskerry 300
1955 B.J. Scannell, Woodbrook 298 J. Caldwell, Portmarnock 312
1956 J.B. Carr, Sutton 300 D. Ryan, Portmarnock 310
1957 J.B. Carr, Sutton 287 G.N. Fogarty, Royal Dublin 292
1958 J.B. Carr, Sutton 288 J.W. Hulme, Warrenpoint 295
1959 T. Craddock, Malahide 294 J. Shiels, Foxrock 298
1960 J.B. Carr, Sutton 290 T. Craddock, Malahide    292
1961 J.B. Carr, Sutton 291 J. Murray, Mullingar     E.A. Firth, Sutton 296
1962 T.W. Egan, Monkstown 290 B. Edwards, Shandon Park    291
1963 G.N. Fogarty, Royal Dublin 294 T .    Craddock,    Malahide    298
1964 J.B. Carr, Sutton 292 M. McGuirk, Co Louth    293
1965 T . Craddock,   Malahide 291 S.F. Hosty, Galway     W.H. Rainey, Shandon Park 295
1966 T . Craddock,   Malahide 288 J.B. Carr, Sutton   289
1967 G.N. Fogarty, Royal Dublin 293 M. Mandeville, Dundalk 299
1968 P .    Caul,    Malahide 289 R.N. Baker, Cork 290
1968 J.B. Carr, Sutton 292 G.N. Fogarty Royal Dublin    J.J. O’Neill, Donabate 294
1970 R.J. Carr, Sutton(Sudden Death) 291 E. Higgins, Cork    291
1971 P .    Mulcare,    W oodbrook 281 R.J. Carr, Sutton    D. White, Tullamore 287
1972 P .    Mulcare,    W oodbrook 292  J.C. Moss, Royal Portrush    293
1973 P .    Mulcare,    W oodbrook 291 S.L. Cooney, Milltown    292
1974 H.B. Smyth, Royal Co Down 295 A.D. Pierse, Tipperary    298
1975 A.J.C. Morrow, Portmarnock 300 M.F. Morris, Portmarnock    303
1976 D. White, Tullamore 295 D. Branigan, L’town &   B’town 296
1977 T. Cleary, Fermoy(Sudden Death) 299 M.A. Gannon, Co Louth     
1970 M.A. Gannon, Co Louth 295 H.B. Smyth, Royal Co Down    300
1979 A.D. Pierse, Tipperary(Sudden Death) 288 G. McGimpsey, Bangor    288
1980 P .    Caul,    Malahide(Sudden    Death) 292 G. McGimpsey, Bangor    292
1981 D. Branigan, Laytown & Bettystown 292 R De L. Staunton, Castlerea    293
1982 M.F. Sludds, Island 285 B. Rogers, Island    291
1983 A.J.C. Morrow, Portmarnock 291 M.A. Gannon, Co Louth    292
1984 B Reddan, Co Louth 293 M.A Gannon, Co Louth   Last36 299
1985 F. Ronan, Co Louth 286 P .F.   Hogan,  Elm  Park    294
1986 P .F.    Hogan,    Elm    Park 291 E. Dunne, Elm Park 294
1987 P. Rayfus, Trim 297 T. Cleary, Fermoy on last 5    299
1988 G. McGimpsey, Bangor 283 P. Rayfus, Trim    291
1989 D. Clarke, Dungannon 285 A.D. Pierse, Tipperary    288
1990 D.F. O’Sullivan, Cork 291 G.  McNeill,    W arrenpoint    293
1991 P .    Hogan,    Elm    Park 293 V.  Smyth,    Co Louth    296
1992 R. Burns, Banbridge 279 G. McGimpsey, Bangor    282
1993 R. Burns, Banbridge 278  J. Fanagan, Milltown    284
1994 G. McGimpsey, Bangor 290 N. Beirth, Co. Louth    293
1995 D. Branigan, Seapoint(after play-off) 291  E. Power, Tramore    291

1996

N. Fox, Portmarnock 298 R Leonard, University of  Ulster 299
1997 S. Quinlivan, Ballybunion 303 G. McGimpsey, Bangor    305
1998 G. McGimpsey, Bangor 292 E. McMenamin, Ballybofey    296
1999 K. Kearney, Galway 277 C. Williams, Creigiau    283
2000 N. Fox, Portmarnock (after play-off) 287 M. Murphy, Waterville    287
2001 K. Kearney, Roscommon 283 M. McDermott, Stackstown    287
2002 N. Fox, Portmarnock 278 D. Crowe, Royal Dublin    283
2003 M. Sinclair, Knock 287 A. McCormick, Scrabo    291
2004 M. Campbell, Stackstown 282 R. Forsythe, Ballyclare    284
2005 J.    Carvill,    W arrenpoint 280 M. McGeady, North West    283
2006 B. McCarroll, Ballyliffin 283 J. Caldwell, Clandeboye    285
2007 R. Kilpatrick, Banbridge 275 S. Ward, Co Louth    283
2008 E. Arthurs, Forrest Little 282 C. O’Malley, Westport    286
2009 P. Cutler, Portstewart 284 L. Lennox, Moyola Park    286
2010 C. Curley, Newlands 281 G. McDermott, Co. Sligo    283
2011 R. O’Donovan, Lucan 286 P. Murray,  Limerick    288
2012 C. Selfridge, Moyola Park (after play-off) 286 N. Grant, Knock

286

2013 P. Dunne, Greystones 282 B. Casey, Headfort

283

2014 C. Campbell, Warrenpoint 282 P. Dunne, Greystones

284

2015 S. Grehan, Tullamore (reduced to 54 holes) 212 C Fairweather, Knock

217

2016 P. O'Hanlon, Carton House 277 G. Dunne, Co Louth

278

 

 



 

txtcomics